The EG2013 calendar is available in via Google. If you use Google Calendar, you can click the button to the left to add the EG2013 calendar to your calendar list. Otherwise, just try the feed.

Full Paper Track

FP1: Shape Modeling

Tuesday 7th, 09:00-10:40 in Room C.1

Session chair: Mario Botsch

  • Circular Arc Snakes and Kinematic Surface Generation
    Michael Barton (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia), Ling Shi (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia), Martin Kilian (Evolute GmbH, Vienna, Austria), Johannes Wallner (Graz University of Technology, Austria), Helmut Pottmann (Vienna University of Technology, Austria)
  • Exploring Local Modifications for Constrained Meshes
    Bailin Deng (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), Sofien Bouaziz (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), Mario Deuss (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), Juyong Zhang (University of Science and Technology of China), Yuliy Schwartzburg (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), Mark Pauly (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne)
  • Mutable Elastic Models for Sculpting Structured Shapes
    Antoine Milliez (Max-Planck Institute Informatik, Germany), Michael Wand (Max-Planck Institute Informatik, Germany), Marie-Paule Cani (Laboratoire Jean Kuntzmann, Grenoble University, CNRS and INRIA Grenoble - Rhone Alpes, France), Hans-Peter Seidel (Max-Planck Institute Informatik, Germany)
  • Dependency Free Parallel Progressive Meshes (CGF)
    E. Derzapf (Philipps-Universität Marburg) and M. Guthe (Philipps-Universität Marburg)

FP2: Images

Tuesday 7th, 09:00-10:40 in Room C.2

Session chair: Johannes Kopf

  • Finite Element Image Warping
    Peter Kaufmann (Disney Research Zurich), Oliver Wang (Disney Research Zurich), Alexander Sorkine-Hornung (Disney Research Zurich), Olga Sorkine-Hornung (ETH Zurich), Aljoscha Smolic (Disney Research Zurich), Markus Gross (ETH Zurich)
  • Accurate Binary Image Selection from Inaccurate User Input
    Kartic Subr (University College London), Sylvain Paris (Adobe Systems Inc.), Cyril Soler (INRIA Grenoble), Jan Kautz (University College London)
  • DuctTake: Spatiotemporal Video Compositing
    Jan Rüegg (ETH Zurich, Switzerland), Oliver Wang (Disney Research Zurich, Switzerland), Aljoscha Smolic (Disney Research Zurich, Switzerland), Markus Gross (ETH Zurich, Switzerland)
  • Content-Aware Automatic Photo Enhancement (CGF)
    Liad Kaufman (The Hebrew University of Jerusalem), Dani Lischinski (The Hebrew University of Jerusalem) and Michael Werman (The Hebrew University of Jerusalem)

FP3: Illumination

Tuesday 7th, 13:40-15:20 in Room B.1

Session chair: Mateu Sbert

  • Path Space Regularization for Holistic and Robust Light Transport
    Anton S. Kaplanyan (Karlsruhe Institute of Technology, Germany), Carsten Dachsbacher (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
  • Locally Adaptive Products for All-Frequency Relighting
    Yaron Inger (The Hebrew University of Jerusalem, Israel), Zeev Farbman (The Hebrew University of Jerusalem, Israel), Dani Lischinski (The Hebrew University of Jerusalem, Israel)
  • Photon Parameterisation for Robust Relaxation Constraints
    Ben Spencer (Visual and Interactive Computing Group, Swansea University, UK), Mark W. Jones (Visual and Interactive Computing Group, Swansea University, UK)
  • Removing the Noise in Monte Carlo Rendering with General Image Denoising Algorithms
    Nima Khademi Kalantari (University of California, Santa Barbara), Pradeep Sen (University of California, Santa Barbara)

FP4: Depth and Distance

Tuesday 7th, 15:40-17:20 in Room B.1

Session chair: Marc Stamminger

  • Stochastic Depth Buffer Compression using Generalized Plane Encoding
    Magnus Andersson (Lund University/Intel), Jacob Munkberg (Intel Corporation), Tomas Akenine-Möller (Lund University)
  • Efficient Image-Based Proximity Queries with Object-Space Precision (CGF)
    T. Morvan (University of Oslo), M. Reimer (University of Oslo) and E. Samset (University of Oslo, Kongsberg SIM-Norway)
  • Real-Time Fluid Effects on Surfaces using the Closest Point Method (CGF)
    S. Auer (Technische Universitat München), C. B. Macdonald (University of Oxford), M. Treib (Technische Universität München), J. Schneider (King Abdullah University of Science and Technology) and R. Westermann (Technische Universität München)
  • Feature-Preserving Displacement Mapping with Graphics Processing Unit (GPU) Tessellation (CGF)
    Hanyoung Jang (Korea University) and JungHyun Han (Korea University)

FP5: In Volumes

Wednesday 8th, 09:00-10:40 in Room A.1

Session chair: Thomas Ertl

  • Global Selection of Stream Surfaces
    Janick Martinez Esturo (Visual Computing Group, University of Magdeburg, Germany), Maik Schulze (Visual Computing Group, University of Magdeburg, Germany), Christian Rössl (Visual Computing Group, University of Magdeburg, Germany), Holger Theisel (Visual Computing Group, University of Magdeburg, Germany)
  • Bilateral Hermite Radial Basis Functions for Contour-based Volume Segmentation
    Takashi Ijiri (RIKEN), Shin Yoshizawa (RIKEN), Yu Sato (National Cancer Center), Masaaki Ito (National Cancer Center), Hideo Yokota (RIKEN)
  • Extraction of Dominant Extremal Structures in Volumetric Data Using Separatrix Persistence (CGF)
    D. Günther (Max Planck Institute for Informatics), H.-P. Seidel (Max Planck Institute for Informatics) and T. Weinkauf (Max Planck Institute for Informatics)
  • Parallel Surface Reconstruction for Particle-Based Fluids (CGF)
    G. Akinci (University of Freiburg), M. Ihmsen (University of Freiburg), N. Akinci (University of Freiburg) and M. Teschner (University of Freiburg)

FP6: Animation

Wednesday 8th, 09:00-10:40 in Room B.1

Session chair: Marie-Paule Cani

  • Physics Storyboards
    Sehoon Ha (Georgia Institute of Technology), Jim McCann (Adobe Systems Incorporated), C. Karen Liu (Georgia Institute of Technology), Jovan Popovic (Adobe Systems Incorporated)
  • Stylized and Performative Gaze for Character Animation
    Tomislav Pejsa (University of Wisconsin-Madison), Bilge Mutlu (University of Wisconsin-Madison), Michael Gleicher (University of Wisconsin-Madison)
  • Animal Locomotion Controllers From Scratch
    Kevin Wampler (University of Washington), Jovan Popovic (Adobe Systems), Zoran Popovic (University of Washington)
  • CageR: Cage-Based Reverse Engineering of Animated 3D Shapes (CGF)
    Jean-Marc Thiery (Telecom ParisTech – CNRS), Julien Tierny (Telecom ParisTech – CNRS) and Tamy Boubekeur (Telecom ParisTech – CNRS)

FP7: Looking and Editing

Wednesday 8th, 11:00-12:40 in Room A.1

Session chair: Kari Pulli

  • Gaze-driven Object Tracking for Real Time Rendering
    Radoslaw Mantiuk (West Pomeranian University of Technology in Szczecin), Bartosz Bazyluk (West Pomeranian University of Technology in Szczecin), Rafał K. Mantiuk (Bangor University)
  • Comparison of Four Subjective Methods for Image Quality Assessment (CGF)
    Rafał K. Mantiuk (Bangor University), Anna Tomaszewska (West Pomeranian University of Technology in Szczecin) and Radosław Mantiuk (West Pomeranian University of Technology in Szczecin)
  • Freeform Shadow Boundary Editing
    Oliver Mattausch (University of Zurich (Switzerland), Takeo Igarashi (The University of Tokyo, Japan), Michael Wimmer (Vienna University of Technology, Austria)
  • Material Editing in Complex Scenes by Surface Light Field Manipulation and Reflectance Optimization
    Chuong H. Nguyen (MPI Informatik), Daniel Scherzer (MPI Informatik), Tobias Ritschel (Max-Planck-Institut Informatik), Hans-Peter Seidel (Max-Planck-Institut Informatik)

FP8: Shape Construction

Wednesday 8th, 11:00-12:40 in Room B.1

Session chair: Marco Tarini

  • Smart Variations: Functional Substructures for Part Compatibility
    Youyi Zheng (KAUST), Daniel Cohen-Or (University College London), Niloy J. Mitra (University College London)
  • A Correlated Parts Model for Object Detection in Large 3D Scans
    Martin Sunkel (MPI Informatik), Silke Jansen (MPI Informatik), Michael Wand (Saarland University / MPI Informatik), Hans-Peter Seidel (MPI Informatik)
  • Interactive Facades - Analysis and Synthesis of Semi-Regular Facades
    Sawsan AlHalawani (KAUST), Yong-Liang Yang (KAUST), Han Liu (KAUST), Niloy J. Mitra (University College London)
  • Surface Reconstruction through Point Set Structuring
    Florent Lafarge (INRIA Sophia Antipolis - Mediterranee), Pierre Alliez (INRIA Sophia Antipolis - Mediterranee)

FP9: Sketching

Wednesday 8th, 13:40-15:20 in Room A.1

Session chair: Xavier Granier

  • ArtiSketch: A System for Articulated Sketch Modeling
    Zohar Levi (Technion - Israel Institute of Technology), Craig Gotsman (Technion - Israel Institute of Technology)
  • Geosemantic Snapping for Sketch-Based Modeling
    Alex Shtof (Tel Aviv University), Alexander Agathos (West University of Timişoara), Yotam Gingold (George Mason University), Ariel Shamir (The Interdisciplinary Center, Herzliya), Daniel Cohen-Or (Tel Aviv University)
  • Stroke Parameterization
    Ryan Schmidt (Autodesk Research)
  • Smart Scribbles for Sketch Segmentation (CGF)
    G. Noris (Disney Research Zürich, ETH Zürich), D. Sýkora (CTU in Praga), A. Shamir (The Interdisciplinay Center), S. Coros (Disney Research Zürich), B. Whited (Walt Disney Animation Studios), M. Simmons (Walt Disney Animation Studios), A. Hornung (Disney Research Zürich), M. Gross (Disney Research Zürich, ETH Zürich) and R. Sumner (Disney Research Zürich)

FP10: Models

Wednesday 8th, 13:40-15:20 in Room B.1

Session chair: Renato Pajarola

  • Pose Space Image Based Rendering
    Anna Hilsmann (Fraunhofer HHI/Humboldt University), Philipp Fechteler (Fraunhofer HHI), Peter Eisert (Fraunhofer HHI / Humboldt University)
  • Capturing Relightable Human Performances under General Uncontrolled Illumination
    Guannan Li (Tsinghua University), Chenglei Wu (Max-Planck-Institut Informatik), Carsten Stoll (MPI Informatik), Yebin Liu (Tsinghua University), Kiran Varanasi (Max-Planck-Institut Informatik), Qionghai Dai (Department of Automation - Tsinghua University), Christian Theobalt (Max-Planck-Institut Informatik, Saarbrücken, Germany)
  • Capture and Statistical Modeling of Arm-Muscle Deformations
    Thomas Neumann (HTW Dresden), Kiran Varanasi (Max-Planck-Institut für Informatik), Nils Hasler (Max-Planck-Institut Informatik, Saarbrücken, Germany), Markus Wacker (HTW Dresden, Germany), Marcus Magnor (Computer Graphics Lab, TU Braunschweig, Germany), Christian Theobalt (Max-Planck-Institut Informatik, Saarbrücken, Germany)
  • Fleshing: Spine-driven Bending with Local Volume Preservation
    Wei Zhuo (Georgia Institute of Technology), Jarek Rossignac (Georgia Tech)

FP11: Reality

Wednesday 8th, 15:40-17:20 in Room A.1

Session chair: Pere Brunet

  • Computing and Fabricating Multiplanar Models
    Desai Chen (MIT CSAIL), Pitchaya Sitthi-amorn (MIT CSAIL), Justin T. Lan (Massachusetts Institute of Technology), Wojciech Matusik (MIT CSAIL)
  • Fabrication-aware Design with Intersecting Planar Pieces
    Yuliy Schwartzburg (EPFL), Mark Pauly (EPFL)
  • Interactive Exploration and Flattening of Deformed Historical Documents
    Kazim Pal (University College London), Melissa Terras (University College London), Tim Weyrich (University College London)
  • Measurement-Based Synthesis of Facial Microgeometry
    Paul Graham (USC Institute for Creative Technology), Borom Tunwattanapong (USC Institute for Creative Technologies, Los Angeles, CA, USA), Jay Busch (USC Institute for Creative Technology), Xueming Yu (USC Institute for Creative Technology), Andrew Jones (USC Institute for Creative Technologies, Los Angeles, CA, USA), Paul Debevec (USC Institute for Creative Technologies, Los Angeles, CA, USA), Abhijeet Ghosh (USC Institute for Creative Technologies, Los Angeles, CA, USA)

FP12: Synthesis

Wednesday 8th, 15:40-17:20 in Room B.1

Session chair: Daniel Cohen-Or

  • Scalable Music: Automatic Music Retargeting and Synthesis
    Simon Wenner (ETHZ), Jean-Charles Bazin (ETHZ), Alexander Sorkine-Hornung (Disney Research Zurich), Changil Kim (ETH Zurich), Markus Gross (ETH Zurich)
  • By-example Synthesis of Curvilinear Structured Patterns
    Shizhe Zhou (INRIA, Nancy, France), Anass Lasram (INRIA, Nancy, France), Sylvain Lefebvre (INRIA, France)
  • Enhanced Texture-Based Terrain Synthesis on Graphics Hardware (CGF)
    F. P. Tasse (University of Cape Town), J. Gain (University of Cape Town) and P. Marais (University of Cape Town)
  • Example-based Interpolation and Synthesis of Bidirectional Texture Functions
    Roland Ruiters (Institute for Computer Science II, University of Bonn), Christopher Schwartz (Institute for Computer Science II, University of Bonn), Reinhard Klein (Institute for Computer Science II, University of Bonn)

FP13: Fluids

Thursday 9th, 09:00-10:40 in Room A.1

Session chair: Matthias Mueller-Fischer

  • A Particle-Grid Method for Opaque Ice Formation
    Jaeho Im (Department of Computer Science, Korea University, Seoul, Korea), Hanwook Park (Department of Computer Science, Korea University, Seoul, Korea), Jong-Hyun Kim (Department of Computer Science, Korea University, Seoul, Korea), Chang-Hun Kim (Department of Computer Science, Korea University, Seoul, Korea)
  • Geometry-Aware Volume-of-Fluid Method
    Junghyun Cho (Seoul National University), Hyeong-Seok Ko (Seoul National University)
  • A Novel Projection Technique with Detail Capture and Shape Correction for Smoke Simulation
    Xiaoyue Wu (Digital Art Lab, School of Software, Shanghai Jiao Tong University), Xubo Yang (Digital Art Lab, School of Software, Shanghai Jiao Tong University), Yang Yang (Digital Art Lab, School of Software, Shanghai Jiao Tong University)
  • Temporal Blending for Adaptive SPH (CGF)
    Jens Orthmann (University of Siegen) and Andreas Kolb (University of Siegen)

FP14: Visibility

Thursday 9th, 11:00-12:40 in Room A.1

Session chair: Vlastimil Havran

  • Adaptive Quantization Visibility Caching
    Stefan Popov (Computer Graphics, University of Saarland), Iliyan Georgiev (DFKI, Intel Visual Computing Institute & Saarland University), Philipp Slusallek (Saarland University), Carsten Dachsbacher (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
  • Analytic Visibility on the GPU
    Thomas Auzinger (Vienna University of Technology), Michael Wimmer (Vienna University of Technology), Stefan Jescke (Vienna University of Technology)
  • Low-Complexity Intervisibility in Height Fields (CGF)
    Ville Timonen (Äbo Akademi University)
  • Primitive Trees for Precomputed Distance Queries
    Sung-Ho Lee (Korea University), Taejung Park (Duksung Women's University), Chang-Hun Kim (Korea University)

FP15: Coherency in Rendering & Decompression

Thursday 9th, 11:00-12:40 in Room B.1

Session chair:Mathias Paulin

  • Temporal Coherence Methods in Real-Time Rendering (CGF)
    Daniel Scherzer (MPI Informatik), Lei Yang (Hong Kong UST), Oliver Mattausch (TU Vienna, U Zurich), Diego Nehab (IMPA), Pedro V. Sander (Hong Kong UST), Michael Wimmer (TU Vienna), Elmar Eisemann (Delft University of Technology/Telecom ParisTech)
  • Improving Data Locality for Efficient In-Core Path Tracing (CGF)
    J. Bikker (NHTV University of Applied Sciences, Breda, The Netherlands)
  • Lazy Visibility Evaluation for Exact Soft Shadows (CGF)
    F. Mora (University of Limoges – XLIM-CNRS, Limoges Cedex, France), L. Aveneau (University of Poitiers – XLIM-CNRS, Poitiers, France), O. Apostu (University of Limoges – XLIM-CNRS, Limoges Cedex, France) and D. Ghazanfarpour (University of Limoges – XLIM-CNRS, Limoges Cedex, France)
  • Data-Parallel Decompression of Triangle Mesh Topology (CGF)
    Quirin Meyer (Computer Graphics Group, University Erlangen-Nuremberg, Erlangen, Germany), Benjamin Keinert (Computer Graphics Group, University Erlangen-Nuremberg, Erlangen, Germany), Gerd Sußner (RTT AG, Munich, Germany), Marc Stamminger (Computer Graphics Group, University Erlangen-Nuremberg, Erlangen, Germany)

FP16: Shape Correspondences

Thursday 9th, 13:40-15:20 in Room A.1

Session chair: Eugene Zhang

  • Landmark-Guided Elastic Shape Analysis of Spherically-Parameterized Surfaces
    Sebastian Kurtek (The Ohio State University, Department of Statistics), Anuj Srivastava (Florida State University, Department of Statistics), Eric Klassen (Florida State University, Department of Mathematics), Hamid Laga (University of South Australia, School of Mathematics and Statistics)
  • Coupled Quasi-harmonic Bases
    Artiom Kovnatsky (Institute of Computational Science, Faculty of Informatics, University of Lugano, Switzerland), Michael M. Bronstein (Institute of Computational Science, Faculty of Informatics, University of Lugano, Switzerland), Alexander M. Bronstein (School of Engineering, Tel Aviv University, Israel), Klaus Glashoff (Department of Mathematics, University of Hamburg, Germany), Ron Kimmel (Department of Computer Science, Technion, Israel)
  • A Data-Driven Approach to Realistic Shape Morphing
    Lin Gao (School of Computer Science and Technology, Tsinghua University), Yu-Kun Lai (Cardiff University), Qi-Xing Huang (Stanford Univerisity), Shi-Min Hu (School of Computer Science and Technology, Tsinghua University)
  • Sparse Modeling of Intrinsic Correspondences
    Jonathan Pokrass (Dept. of Electrical Engineering, Tel Aviv University, Israel), Alexander M. Bronstein (School of Engineering, Tel Aviv University, Israel), Michael M. Bronstein (Institute of Computational Science, Faculty of Informatics, University of Lugano, Switzerland), Pablo Sprechmann (School of Electrical and Computer Engineering, Duke University, USA), Guillermo Sapiro (School of Electrical and Computer Engineering, Duke University, USA)

FP17: Rendering

Friday 10th, 09:00-10:40 in Room A.1

Session chair: Philipp Slusallek

  • Rendering Gigaray Light Fields
    Clemens Birklbauer (Johannes Kepler University Linz), Simon Opelt (Institute of Computer Graphics, Johannes Kepler University Linz, Austria), Oliver Bimber (Johannes Kepler University Linz)
  • Cultural Heritage Predictive Rendering (CGF)
    Jassim Happa (University of Warwick), Tom Bashford-Rogers (University of Warwick), Alexander Wilkie (Charles University), Alessandro Artusi (CASToRC Cyprus Institute, and University of Girona), Kurt Debattista (University of Warwick) and Alan Chalmers (University of Warwick)
  • View-Dependent Realtime Rendering of Procedural Facades with High Geometric Detail
    Lars Krecklau (RWTH Aachen University, Computer Graphics & Multimedia (Lehrstuhl für Informatik VIII)), Janis Born (RWTH Aachen University), Leif Kobbelt (RWTH Aachen University)
  • Interactive Ray Tracing of Large Models Using Voxel Hierarchies (CGF)
    Attila T. Áfra (Budapest University of Technology and Economics, Babes-Bolyai University)

FP18: Pixels and Points

Friday 10th, 09:00-10:40 in Room B.1

Session chair: Rafal Mantiuk

  • Sharpening Out of Focus Images using High-Frequency Transfer
    Michael W. Tao (University of California, Berkeley), Jitendra Malik (University of California, Berkeley), Ravi Ramamoorthi (University of California, Berkeley)
  • Analytic Rasterization of Curves with Polynomial Filters
    Josiah Manson (Texas A&M University), Scott Schaefer (Texas A&M University)
  • Sifted Disks
    Mohamed S. Ebeida (Sandia National Laboratories), Ahmed H. Mahmoud (Alexandria University), Muhammad A. Awad (Alexandria University), Mohammed A. Mohammed (Alexandria University), Scott A. Mitchell (Sandia National Laboratories), Alexander Rand (3CD-adapco, Texas, USA), John D. Owens (University of California, Davis, USA)
  • Multi-Class Anisotropic Electrostatic Halftoning (CGF)
    C. Schmaltz (Saarland University, Saarbrücken, Germany), P. Gwosdek (Saarland University, Saarbrücken, Germany), J. Weickert (Saarland University, Saarbrücken, Germany)
Eg13 rss channel Eg13 on facebook Eg13 on Twitter Eg13 on Linkedin