The EG2013 calendar is available in via Google. If you use Google Calendar, you can click the button to the left to add the EG2013 calendar to your calendar list. Otherwise, just try the feed.

Short Paper Track

SP1: Geometry

Tuesday 7th, 13:40-15:20 in Room C.1

Session Chair: Daniele Panozzo

  • Direct Contouring of Implicit Closest Point Surfaces
    Stefan Auer (Technische Universität München), Rüdiger Westermann (Technische Universität München)
  • Transfinite Surface Patches Using Curved Ribbons
    Tamas Varady (Budapest University of Technology and Economics), Peter Salvi (Budapest University of Technology and Economics), Alyn Rockwood (King Abdullah University of Science and Technology)
  • Feature-preserving Direct Blue Noise Sampling for Surface Meshes
    Jean-Luc Peyrot (I3S laboratory, UMR 7271, CNRS), Frederic Payan (I3S Laboratory, UMR7271, CNRS), Marc Antonini (I3S Laboratory, UMR7271, CNRS)
  • Centers of Approximate Spherical Symmetry and Radial Symmetry Graphs
    Andrea Giachetti (University of Verona), Christian Lovato (University of Verona)
  • A Segmentation Transfer Method for Articulated Models
    Esma Elghoul (INRIA), Anne Verroust-Blondet (INRIA)

SP2: Simulation

Tuesday 7th, 15:40-17:20 in Room C.1

Session Chair: Tim Weyrich

  • Volume Controllable SPH
    Masanori Shinkawa (The University of Tokyo), Yoichiro Kawaguchi (The University of Tokyo)
  • Enhanced Lattice Boltzmann Shallow Waters for Real-time Fluid Simulations
    Jesus Ojeda (Universitat Politecnica de Catalunya, Spain), Anton Susin (Universitat Politecnica de Catalunya, Spain)
  • Adaptive Remeshing for Real-Time Mesh Deformation
    Marion Dunyach (Bielefeld University), David Vanderhaeghe (IRIT-Universite de Toulouse), Loic Barthe (IRIT-Universite de Toulouse), Mario Botsch (Bielefeld University)
  • Real-time Collision Detection for Dynamic Hardware Tessellated Objects
    Matthias Nießner (University of Erlangen-Nuremberg), Christian Siegl (University of Erlangen-Nuremberg), Henry Schäfer (University of Erlangen-Nuremberg), Charles Loop (Microsoft Research)
  • Accelerating kd-tree Searches for all k-nearest Neighbours
    Bruce Merry (University of Cape Town), James Gain (University of Cape Town), Patrick Marais (Dept. of Computer Science, University of Cape Town)

SP3: Imaging

Wednesday 8th, 09:00-10:40 in Room C.1

Session Chair: Carles Bosch

  • Real-Time High Fidelity Inverse Tone Mapping for Low Dynamic Range Content
    Francesco Banterle (Visual Computing Laboratory, ISTI-CNR), Alan Chalmers (Warwick Digital Laboratory, University of Warwick), Roberto Scopigno (CNR-ISTI)
  • Seam-Driven Image Stitching
    Junhong Gao (National Univ. of Singapore), Yu Li (National University of Singpore), Tat-Jun Chin (The University of Adelaide), Michael S. Brown (National Univ. of Singapore)
  • Generating Pseudo-3D Painting Based on Visual Saliency and Composition Rules
    Zhibin Zheng (Department of Computer Science and Technology, Nanjing University,China), Yan Zhang (Department of Computer Science and Technology, Nanjing University, China), Zhengxing Sun (Department of Computer Science and Technology, Nanjing University, China)
  • Automatic Parameter Control for Metropolis Light Transport
    Karoly Zsolnai (TU Budapest), Laszlo Szirmay-Kalos (TU Budapest)
  • Real-Time Image-Based Volume Lighting
    Cyril Delalandre (Technicolor), Pascal Gautron (Technicolor), Jean-Eudes Marvie (Technicolor)

SP4: Data Analysis

Wednesday 8th, 11:00-12:40 in Room C.1

Session Chair: Ivan Viola

  • Perceptually Motivated Real-Time Compression of Motion Data Enhanced by Incremental Encoding and Parameter Tuning
    Amirhossein Firouzmanesh (University of Alberta), Irene Cheng (Computing Science, University of Alberta), Anup Basu (University of Alberta)
  • Real-Time Importance Sampling of Dynamic Environment Maps
    Heqi Lu (INRIA Bordeaux Sud-Ouest), Romain Pacanowski (INRIA Bordeaux Sud-Ouest), Xavier Granier (INRIA Bordeaux Sud-Ouest)
  • Extraction and Visual Analysis of Seismic Horizon Ensembles
    Thomas Höllt (King Abdullah University of Science and Technology), Guoning Chen (University of Houston), Charles D. Hansen (School of Computing, University of Utah), Markus Hadwiger (King Abdullah University of Science and Technology)
  • Size-Based Rendering for Lung Cancer Screening
    Rafael Wiemker (Philips Research Lab Hamburg), Thomas Bülow (Philips Research Lab Hamburg), Tobias Klinder (Philips Research Lab Hamburg)
  • Graph Abstraction for Simplified Proofreading of Slice-based Volume Segmentation
    Ronell B. Sicat (King Abdullah University of Science and Technology), Markus Hadwiger (King Abdullah University of Science and Technology), Niloy J. Mitra (University College London)

SP5: Buildings and Stereo

Friday 10th, 09:00-10:20 in Room C.1

Session Chair: Neil Dodgson

  • Automatic Generation of Constructable Brick Sculptures
    Romain Testuz (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), Yuliy Schwartzburg (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), Mark Pauly (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne)
  • GPU Roof Grammars
    Cyprien Buron (Technicolor), Jean-Eudes Marvie (Technicolor), Pascal Gautron (Technicolor)
  • Automatic Modeling of Planar-Hinged Buildings
    Ignacio Garcia-Dorado (Purdue University), Daniel G. Aliaga (Department of Computer Science at Purdue University)
  • Guided Capturing of Multi-view Stereo Datasets
    Fabian Langguth (GRIS, TU Darmstadt), Michael Goesele (GRIS, TU Darmstadt)
Eg13 rss channel Eg13 on facebook Eg13 on Twitter Eg13 on Linkedin